Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu
Autor: Lucie Hořejší
Masopustní přípravy vrcholí a tučné úterý - vrchol masopustu - je tu! V pondělí si ještě stihneme říct o tradičních maskách, které v masopustním průvodu nesmí chybět. Věděli jste, že navléknutí se do masky mocného medvěda nebo koně/kobyly mělo lidem zajistit přenos této síly na člověka? Medvěd také symbolizoval plodnost - i pro to si s ním každá hospodyně chtěla v průvodu zatančit a zajistit tak svému hospodářství dobrou úrodu.
I my jsme v úterý na Dvorečku medvěda potkali! A spolu s s ním také berušku, zajíčka, myšku, lišku, strašidelného pavouka nebo pestrobarevného motýla, který se po dlouhé zimě probudil. I další pestrobarevné maškary se přidaly k masopustnímu veselí, kdy jsme zpívali a tančili, opékali buřtíky, jitrnice, jelita a cpali se koláči. S pestrobarevným průvodem jsme obešli školku a její okolí a vykouzlili úsměv na tvářích všech kolemjdoucích. Vesele, rozverně a bujaře jsme se měli - přesně tak, jak se o masopustu mívali naši předci.
A co se dělo dál? Na Dvoreček tento týden přišlo jaro v celé své kráse! Je to kouzelný čas. Koncerty ptáků v lese jedou na plné obrátky. Ráno nás sice ještě mráz štípe do tváří, ale už během dopoledne odhazujeme čepice a rukavice a svlékáme jednu vrstvu po druhé. Odpoledne potom budujeme pískové stavby a vaříme blátivé koláče jen v tričkách a mikinách. To je taková nádhera! Zůstaneš už, jaro, prosím? Známe to moc dobře - zima se určitě ještě nevzdala, ještě o sobě dá vědět... Ale jakmile k jaru jednou přičichneme (a že voní!), nechceme ho pustit. Že bychom se pomalu začali připravovat na vhození Morany do řeky? Myslíte, že už je čas? :)